Chefredaktören
Lärares AI-kompetens – vad är det?
Text: Annsofie Engborg. Foto: Mats Högberg.
[2024:09, 2024-09-15] Det var väl bara en tidsfråga – och nu är det ett faktum. UNESCO har arbetat fram en referensram för lärares AI-kompetens. Då är det bara för oss lärare att skriva ut den, samtala om den och skapa en plan för hur vi ska arbeta vidare med detta.I detta nummer av Sfi-lärartidningen tittar vi in i AI-världen igen. Vad har hunnit hända inom fältet generativ AI? Vad gör du nu som du inte gjorde i våras? Jag har passat på att höra mig för både hos bl.a. Johan Falk (tidigare Skolverket) och Jonatan Tensetti (sfi-lärare). Läs om dem i detta nummer.
Den nyframtagna referensramen för lärares AI-kompetens – ett dokument på drygt 50 sidor – har vi läst på redaktionen. Vår skribent Andreas Kjörling reder ut för oss hur lärares AI-kompetens kan förstås enligt UNESCO:s referensram.
Vi planerar även för en ny serie Sfi-lärarforum (via Zoom) och dessa träffar äger rum på följande fredagar i höst: 27 september (om AI), 25 oktober (om ukrainare i Sverige) och 22 november (om studieväg 1). Samtliga träffar kl. 12.00–12.45. Vi hoppas att vi ses då.
Vi på redaktionen hoppas att ni alla kommer att uppskatta detta nummer, och att det ger insikter och nyfikenhet kring AI-användning.
Trevlig läsning!
/Annsofie Engborg